W Twoim mieszkaniu jest zbyt ciemno? Wpada do niego niewiele światła słonecznego? Jak rozświetlić wnętrze? Jest kilka prostych sposobów, by to zrobić. Sprawdź jakie.

Jak rozświetlić wnętrze?

Czasem forma i projekt mieszkania sprawiają, że jest ono zbyt zaciemnione i wpada do niego niewiele światła. Zdarza się to nie tylko w starych kamienicach, ale również w tzw. nowym budownictwie, gdzie bloki usytuowane są bardzo blisko siebie, przez co dostęp światła jest mocno ograniczony. Inna sytuacja, to kiedy za naszymi oknami rosną duże drzewa, które także uniemożliwiają wpadanie do środka promieni słonecznych. Są jednak na to proste aranżacyjne sposoby.

Na jasny kolor

W niedosłonecznionych mieszkaniach podstawą ich rozświetlenia jest wybór jasnych kolorów. Dotyczy to zarówno ścian, mebli, jak i podłogi. W tym przypadku wybierajmy jasne barwy, które elegancko wyglądają, a przy tym doskonale odbijają światło. Mimo że będzie je trudniej utrzymać w czystości, efekt rozświetlenia wyrówna wszystkie niedogodności związane ze sprzątaniem.

W przypadku mebli też warto postawić na jasne kolory oraz lakierowane powierzchnie. Dodatkowo meble też nie powinny przytłaczać swoim gabarytem. Dlatego w tej sytuacji najbardziej sprawdzą się nieduże, skromne komody, sofy czy stoły.

Drzwi

W przypadku ciemnych powierzchni najlepiej wybrać drzwi z dużą ilością przeszkleń, aby światło mogło swobodnie przenikać między pomieszczeniami, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej intymności każdego z domowników. Inne rozwiązanie to drzwi szklane, które sprawiają, że wnętrze nabiera niebanalnego, lekkiego charakteru. Poza tym optycznie je powiększają i rozświetlają – a o to nam właśnie chodzi.

Doświetlenie

Nie da się ukryć, że w ciemnych wnętrzach duże znaczenie ma sztuczne oświetlenie. Wybierając je miejmy na uwadze, by było ono jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Oprócz tzw. centralnego światła dobrze jest zamontować punktowe oświetlenie np. nad łóżkiem czy przy ozdobach ściennych. Nie zapomnijmy też o korytarzu, w którym oświetlenie powinniśmy rozplanować szczególnie starannie.

Pomysłów na rozjaśnienie niedoświetlonego mieszkania jest wiele. Warto z nich korzystać, by mimo niedogodności architektoniczno-projektowych nie odczuwać braku światła w codziennym użytkowaniu.