Monochromatyczne wnętrza są zawsze w modzie. Jednak nie każdy lubi taką aranżację dla własnych pomieszczeń. Nadal możesz mieć w swoim domu kolory, jeśli je lubisz. Pamiętaj, by stosować się do poniższych wskazówek: Spraw, aby Twoje otoczenie było spójne wizualnie i aranżacyjnie.

Zacznij od szczegółów

Akcesoria to najłatwiejszy sposób na rozpoczęcie pracy. Niskobudżetowe opcje dodawania koloru do wnętrz to kolorowe poduszki, zasłony, kolorowe obrazki, zegary oraz kolorowe serwisy do kawy i herbaty. Produkty te są tanie i łatwe do wymiany, jeśli nie odpowiadają naszym gustom.

Ściany

Przemalowanie ścian to najprostszy i najbardziej efektywny sposób na stworzenie zachwycającej metamorfozy kolorystycznej. Nie trzeba od razu przeprowadzać kompletnej renowacji. Czasami wystarczy tylko zmienić jedną ścianę lub jej fragment. Można to zrobić w ciągu kilku minut, jeśli zostanie dobrze wykonane i zajmie nie więcej niż dwie godziny. Pamiętaj, aby wybrać odcień, który jest o dwa tony jaśniejszy od próbnika. W przeciwnym razie skończysz z ciemniejszą ścianą.

Oświetlenie ma znaczenie

Zanim dodamy do wnętrza ukochane kolory, najpierw zastanówmy się nad oświetleniem. W tym miejscu obowiązuje zasada przeciwwagi. Ciepłe światło będzie lepiej obsługiwane przez kolory o chłodnej tonacji, podczas gdy zimniejsze światło skorzysta z ciepłych odcieni. W obu przypadkach świetnie wyglądają kolory neutralne.

Im ciemniejsze pomieszczenie, tym jaśniejsze kolory powinniśmy wybrać na ściany i meble. Wnętrze będzie wydawało się większe, jeśli będzie miało jaśniejsze barwy.

Zasada trzech kolorów

Nie powinniśmy używać zbyt wielu kolorów w jednym pomieszczeniu, aby nie stworzyć iluzji chaosu. Ograniczmy liczbę kolorów w pomieszczeniu do trzech i utrzymujmy je w następujących proporcjach: 70 - 20-20 - 10%. Dekoratorzy wnętrz często powtarzają dominujący kolor co najmniej trzy razy. Tak jest np. na szybie drzwi, na elemencie na ścianie i na poduszkach. Te zasady sprawią, że nie zrobimy bałaganu w aranżacji, nawet jeśli nie mamy najlepszego gustu w urządzaniu domu.