Co widzisz, gdy myślisz o wnętrzach loftowych? Postindustrialne wnętrza. Surowy, postindustrialny klimat. Metal, beton i surowa cegła. Widoczne rury, belki i instalacje elektryczne. Duże, otwarte przestrzenie są chyba najważniejsze.

Czy możliwe jest włączenie elementów tego stylu do naszych domów i mieszkań, jeśli to właśnie ten styl kochamy najbardziej? Czy styl loftowy ma inną rację bytu niż pofabryczne wnętrza.

Open space

Lofty to duże otwarte przestrzenie. Nie zapominajmy o otwartości, jeśli nasze wnętrza mają niewielkie metry kwadratowe. Przedpokój, który płynnie łączy się z salonem i kuchnią. To powiększy naszą przestrzeń i upodobni ją do loftowych rozwiązań. Jeśli nie chcemy zamykać przestrzeni, to nie róbmy tego. Wybierzmy otwartość.

Kolory

Lofty stawiają na surowość, co wynika z ich fabrycznego pochodzenia. Królują tu chłodne kolory. Najlepiej sprawdzają się biele, szarości i czernie. We wnętrzach loftowych ciepłymi akcentami są drewno i cegła. Dobrze komponują się też z chłodnymi kolorami ścian, tworząc bardziej nastrojowy klimat w naszych wnętrzach.

Materiały

Styl loftowy jest stylem surowym. Beton, metal, drewno i cegła są wykorzystywane w elementach stałych, takich jak podłogi, ściany czy elementy konstrukcyjne. Inne można znaleźć w meblach, oświetleniu czy akcesoriach.
Betonowe podłogi, ceglane ściany, widoczne elementy konstrukcyjne z drewna, betonowe podłogi i metalowe lampy to opcje dla stylu loftowego.
Wystarczy tylko nasza wiara w nie, a nasze wnętrza nabiorą blasku.

Wyeksponowane elementy konstrukcyjne

Istotnym elementem stylu loftowego są wyeksponowane elementy konstrukcyjne. Mogą być one wykonane z metalu lub drewna. Belki podtrzymujące sufity, rury biegnące wzdłuż ścian i odsłonięte żeliwne grzejniki.
To wszystko przemawia za fabrycznym rodowodem stylu loftowego. Jeśli masz takie elementy w swoim domu lub mieszkaniu, nie ukrywaj ich. Spraw, by były jak najbardziej widoczne.

Oświetlenie

Oświetlenie jest istotnym elementem każdego wnętrza. Oświetlenie stosowane w loftach jest wynikiem dawnego oświetlenia fabrycznego. Duże oprawy wykonane z metalu, takie jak duże oprawy, często mają widoczne ślady lub rdzę. Nie jest to problem, który należy usunąć, a raczej wyeksponować.

Czasami na aukcjach i targowiskach możemy znaleźć autentyczne oświetlenie ze zlikwidowanych fabryk. Na rynku dostępny jest również duży wybór oświetlenia stylizowanego.

Nie ma znaczenia czy jest to lampa stojąca czy wisząca, najważniejsze elementy to metal, duże klosze i dobrze widoczne mocowanie. Taka lampa jest kluczowym elementem w stylu naszego wnętrza loft.

Meble i akcesoria

Pamiętaj, aby przy wyborze mebli i dodatków wziąć pod uwagę zarówno podstawowe materiały, jak i kolory.
Postawmy na fotele i sofy z naturalnych tkanin w stonowanych, chłodnych kolorach.

Meble skrzyniowe: regały i komody, stoły, niech będą wykonane z drewna. Czasem do mieszanki dodaje się metal w postaci nóg lub okuć. Z betonu wykonuje się osłonki na doniczki. W przypadku ramek na zdjęcia preferowana jest czerń. Dodatkowe ozdoby wykonane z metalu są często przeskalowane i efektowne.

Wszystko po to, by podkreślić surowy, industrialny charakter wnętrza.