Styl minimalistyczny stawia na prostotę, funkcjonalność, oszczędność dekoracji i detali. Choć stworzenie takiej aranżacji może wydawać się proste, istnieje kilka kluczowych zasad, których należy przestrzegać.
Minimalizm to koncepcja wywodząca się z Japonii. Jej zasady to prostota formy, perfekcja i spokój. W połączeniu mają tworzyć harmonijne wnętrza, które zachęcają do odpoczynku i relaksu. Drugim tropem historycznym jest Bauhaus, czyli szkoła projektowania z początku XX wieku z siedzibą w Weimarze lub Dessau. W tym czasie bardzo popularne były wnętrza w jasnych kolorach. Minimalizm wrócił do mody i okazał się najlepszym rozwiązaniem na nadmiar bodźców, z którymi mamy do czynienia każdego dnia.
Minimalistyczne wnętrza mają czysty, uporządkowany wygląd. Każdy mebel ma przypisane miejsce, a wystrój tworzy spójną całość. Przydadzą się w tym meble o geometrycznych kształtach, takich jak koło, trójkąt czy prostokąt, które są ze sobą regularnie łączone. Wykorzystaj duże, ale niekoniecznie niskie, sofy o prostych krawędziach. Im lepiej, tym mniej ozdób i detali.
W minimalistycznych aranżacjach często pomija się uchwyty meblowe. Preferowane są gładkie, proste fronty. Ostrożnie należy dobierać dekoracje i dodatki. Często stanowią one pojedyncze, wyraziste punkty we wnętrzu. Nie ma tu miejsca na sentymentalizm czy kolekcjonowanie pamiątek z wakacji. Wszystko musi mieć swój cel. We wszystkich stylach ważną rolę odgrywa światło. W tym stylu sprawdzą się zarówno proste, geometryczne abażury, jak i surowe, industrialne lampy.
Baza, czyli wystrój wnętrza obejmuje ściany, podłogi i drzwi. O ile nie dodamy do ścian betonu dekoracyjnego, to faktura prawie zawsze jest gładka. W nowoczesnym minimalizmie dobrze sprawdzają się podłogi lakierowane, np. polerowany gres. Drzwi powinny być proste, w miarę możliwości pozbawione ozdób. Do minimalistycznych wnętrz klienci preferują modele o wyrazistej, ale prostej formie. Możemy polecić drzwi Norma Decor z niewidoczną ościeżnicą Sara Pro lub kolekcje Invado Destino Unico. Drzwi bez przylgi to drzwi, w których ościeżnica tworzy jedną powierzchnię ze skrzydłem.
Ościeżnica niewidoczna Sara Pro
Kolory odgrywają ważną rolę. Zwykle stosuje się dwa do trzech czystych kolorów, najczęściej jest to biel, czerwień i czerń. Białe ściany dają poczucie przestronności pomieszczenia i są doskonałym tłem dla ciemniejszych kolorów, takich jak pomarańcz czy soczysta zieleń. Ważne jest, aby wybierać kolorowe dodatki i meble w jednym kolorze. Wiele odcieni tego samego koloru może wprowadzić chaos i utrudnić minimalistyczne aranżacje.