Styl minimalistyczny stawia na prostotę, funkcjonalność, oszczędność dekoracji i detali. Choć stworzenie takiej aranżacji może wydawać się proste, istnieje kilka kluczowych zasad, których należy przestrzegać.

Minimalizm to koncepcja wywodząca się z Japonii. Jej zasady to prostota formy, perfekcja i spokój. W połączeniu mają tworzyć harmonijne wnętrza, które zachęcają do odpoczynku i relaksu. Drugim tropem historycznym jest Bauhaus, czyli szkoła projektowania z początku XX wieku z siedzibą w Weimarze lub Dessau. W tym czasie bardzo popularne były wnętrza w jasnych kolorach. Minimalizm wrócił do mody i okazał się najlepszym rozwiązaniem na nadmiar bodźców, z którymi mamy do czynienia każdego dnia.

Geometria stosowana

Minimalistyczne wnętrza mają czysty, uporządkowany wygląd. Każdy mebel ma przypisane miejsce, a wystrój tworzy spójną całość. Przydadzą się w tym meble o geometrycznych kształtach, takich jak koło, trójkąt czy prostokąt, które są ze sobą regularnie łączone. Wykorzystaj duże, ale niekoniecznie niskie, sofy o prostych krawędziach. Im lepiej, tym mniej ozdób i detali.

W minimalistycznych aranżacjach często pomija się uchwyty meblowe. Preferowane są gładkie, proste fronty. Ostrożnie należy dobierać dekoracje i dodatki. Często stanowią one pojedyncze, wyraziste punkty we wnętrzu. Nie ma tu miejsca na sentymentalizm czy kolekcjonowanie pamiątek z wakacji. Wszystko musi mieć swój cel. We wszystkich stylach ważną rolę odgrywa światło. W tym stylu sprawdzą się zarówno proste, geometryczne abażury, jak i surowe, industrialne lampy.

Podstawa wnętrza

Baza, czyli wystrój wnętrza obejmuje ściany, podłogi i drzwi. O ile nie dodamy do ścian betonu dekoracyjnego, to faktura prawie zawsze jest gładka. W nowoczesnym minimalizmie dobrze sprawdzają się podłogi lakierowane, np. polerowany gres. Drzwi powinny być proste, w miarę możliwości pozbawione ozdób. Do minimalistycznych wnętrz klienci preferują modele o wyrazistej, ale prostej formie. Możemy polecić drzwi Norma Decor z niewidoczną ościeżnicą Sara Pro lub kolekcje Invado Destino Unico. Drzwi bez przylgi to drzwi, w których ościeżnica tworzy jedną powierzchnię ze skrzydłem.

Ościeżnica niewidoczna Sara Pro

Miej kolor pod kontrolą

Kolory odgrywają ważną rolę. Zwykle stosuje się dwa do trzech czystych kolorów, najczęściej jest to biel, czerwień i czerń. Białe ściany dają poczucie przestronności pomieszczenia i są doskonałym tłem dla ciemniejszych kolorów, takich jak pomarańcz czy soczysta zieleń. Ważne jest, aby wybierać kolorowe dodatki i meble w jednym kolorze. Wiele odcieni tego samego koloru może wprowadzić chaos i utrudnić minimalistyczne aranżacje.