Kupując drzwi, pierwszą decyzją, jaką należy podjąć, jest sposób ich otwierania. Będzie on miał znaczący wpływ na to, jak urządzimy nasze wnętrze.

Drzwi wahadłowe

Dużą popularnością cieszą się drzwi wahadłowe. Drzwi jednoskrzydłowe są najbardziej popularne w salonach. Wersje dwuskrzydłowe mogą być stosowane w dużych pomieszczeniach lub wnętrzach użyteczności publicznej. Drzwi wahadłowe potrzebują odpowiedniej przestrzeni do otwierania. Ważne jest, aby upewnić się, że po stronie, na którą będą się otwierać drzwi, jest wystarczająco dużo miejsca. Warto rozważyć, aby podczas projektowania nie było tam mebli.

Jak wybrać stronę otwierania?

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę członków rodziny, którzy będą korzystać z drzwi. Od której strony będą do nich podchodzić? To ważne, bo będzie miało wpływ na wybór wersji prawej lub lewej.
Jeśli stoimy twarzą do drzwi, z zawiasami po lewej stronie i klamką po prawej, będzie to oznaczało, że są to drzwi lewe. Takie drzwi otwierają się na lewą stronę. Odwrotna sytuacja to taka, w której klamka będzie po lewej stronie, a zawiasy po prawej. To są drzwi prawe, które otwierają się na lewo. Ta wiedza pozwoli Ci wybrać drzwi, które będą zarówno funkcjonalne, jak i miłe dla oka. Ułatwi też dostęp i wyjście z naszych wnętrz.

Drzwi przesuwne

Drzwi przesuwne mogą być stosowane w małych pomieszczeniach, gdzie nie ma wystarczająco dużo miejsca na drzwi uchylne. Jeśli chodzi o drzwi przesuwne, to do wyboru są dwa rodzaje: naścienne lub naścienne.
Pamiętajmy, że system naścienny musi być zaprojektowany na wczesnym etapie aranżacji pomieszczenia. W jego skład wchodzi specjalna, wysuwana kaseta.

System przesuwny montowany na ścianie to alternatywa, którą można zainstalować w dowolnym momencie. Zamontuj specjalną szynę wzdłuż ściany, po której chcesz przesuwać drzwi. Skrzydło drzwiowe będzie się przesuwać na wózkach.

Drzwi przesuwne mogą być zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. Stanowią świetny dodatek do każdego wnętrza.

Drzwi typu Bifold

Drzwi Bifold pozwalają na przełamanie skrzydła na pół i stworzenie nowych drzwi.
Po zamknięciu tworzą jednolitą powierzchnię. Po otwarciu skrzydło dzieli się na dwie symetryczne części i składa się na pół. Takie rozwiązanie pozwala nam na swobodne wykorzystanie powierzchni ściany, która jest potrzebna do otwierania drzwi uchylnych.

Drzwi można otwierać na wiele sposobów. Za każdym razem można wybrać jedną z tych opcji, co wpłynie na aranżację naszego wnętrza. Przed zakupem konkretnego rozwiązania warto zastanowić się, które z nich najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku.