Aranżacja małych wnętrz zawsze stanowi swego rodzaju wyzwanie. Jak zaprojektować wyposażenie, jakie kolory dobrać i jakie drzwi zamontować tak, by nasza niewielka przestrzeń była optymalnie zagospodarowana a jednocześnie nie została zagracona zbyt wieloma elementami?

Aranżacja małych wnętrz

Na pozór zakup drzwi to sprawa oczywista – wybór wzoru i koloru jest przecież sprawą indywidualną. Czasem jednak wnętrza wymagają szczególnej aranżacji, w której nie ma możliwości zamontowania tradycyjnych skrzydeł drzwiowych. Brak miejsca bądź zabudowana ściana, która byłaby potrzebna na otwarcie tradycyjnych skrzydeł, to problem, z którym można się zmierzyć, stosując rozwiązania nieszablonowe.

Drzwi do małych pomieszczeń

Przesuwne, łamane to idealne drzwi do małych pomieszczeń. Te rodzaje drzwi sprawdzą się we wnętrzach, w których aranżacja to prawdziwe wyzwanie. Podpowiadamy, które skrzydła wybrać, aby dobrze zagospodarować nietypową przestrzeń, nie tracąc przy tym cennych metrów kwadratowych.

Aranżacja małych wnętrz – drzwi przesuwne

Systemy przesuwne, a więc skrzydła, które otwierają się poprzez przesuniecie ich wzdłuż ściany, to oryginalny akcent w każdym wnętrzu. Są nie tylko praktyczne, ale i pozwalają ekonomicznie wykorzystać przestrzeń. W zależności od wybranego modelu można bowiem zakupić drzwi przesuwne chowane w ścianę lub drzwi z systemem naściennym. Pierwsze umożliwiają schowanie drzwi w ścianie – po otwarciu znikają w specjalnej kasecie konstrukcyjnej „100” lub „125”. Nie obniżają przez to estetyki wnętrza, a tym samym ściana, w którą się chowają, pozostaje wolną powierzchnią i może być wykorzystana w dowolny sposób. Drugi typ – system przesuwny naścienne –zamykają się i otwierają przesuwając się po ścianie. Pamiętajmy jednak, że odróżnieniu od pierwszego, skrzydła te cały czas pozostają widoczne dla oka. Oba typy drzwi doskonale sprawdza się jako drzwi do małych pomieszczeń. Dzięki nim przestrzeń będzie lepiej zagospodarowana i zyskamy więcej miejsca.

Drzwi do małych pomieszczeń – drzwi łamane

Alternatywą dla tradycyjnych drzwi do zastosowania w małych wnętrzach są także skrzydła łamane. Swoją nazwę zawdzięczają sposobowi otwierania – łamaniu na dwie symetryczne części. – Jest to możliwe dzięki zamocowanym zawiasom sprężynowym, które łamią skrzydła przy otwarciu, a następnie utrzymują je w pozycji równoległej w momencie zamknięcia. Łamiące się skrzydła to ekonomia przy otwieraniu – nie ma potrzeby wygospodarowania miejsca na otwarcie tradycyjnego skrzydła. Oszczędzamy tym samym cenną powierzchnię pomieszczenia.

Jeśli tradycyjne skrzydła to jakie?

Jeśli wybierzecie do małych pomieszczeń drzwi tradycyjnie otwierane koniecznie postawcie na te z dużymi przeszkleniami. To dobre rozwiązanie, które dodaje zarówno drzwiom jak i wnętrzu lekkości. Dodatkowo, dzięki przeszkleniom, do pomieszczenia przenika więcej światła, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku, gdy jest ono małe i niedoświetlone.
Jeśli nie chcemy, by przez drzwi widać było wszystko, co dzieje się po drugiej stronie, wybierzmy nieprzeźroczystą szybę satinato, dzięki której zachowamy lekkości i dużo światła a jednocześnie zapewnimy sobie niezbędną intymność.

Aranżacja małych wnętrz często wymaga od nas bardziej skrupulatnego planowania i dokonywania bardziej przemyślanych wyborów od tej skupiającej się na dużych metrażach. Co nie oznacza, że jest niemożliwa. Dzięki szerokiemu wyborowi drzwi do małych pomieszczeń ten element aranżacji pokonamy z sukcesem.