Urządzając wnętrze swojej kuchni, wiele osób zwraca większą uwagę na wybierane meble kuchenne i wyposażenie, a pomija blat kuchenny. Element ten często traktowany jest jako nieistotny, a dokonywany wybór jest przypadkowy. To poważny błąd, gdyż blat nie tylko dopełnia wygląd kuchni, ale również wpływa na jej trwałość i zadowolenie użytkowników. Przed zakupem mebli warto zastanowić się nad rodzajem blatu.

Cechy dobrego blatu do kuchni

Bez względu na to, jaki rodzaj blatu wybierzesz, powinien on być trwały. W końcu jest to powierzchnia do przygotowywania posiłków. Trwałość blatu jest najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, a następnie jego estetyka i wygląd. Ważna jest również cena, ponieważ wielu klientów wybiera najtańszą opcję. Ale czy słusznie? Naszym zdaniem nie. Lepszej jakości blat zapewni dłuższe użytkowanie mebla i wyższy poziom zadowolenia.

Blaty wykonane z postformingu

Znane są również jako blaty laminowane i są najtańszą opcją dla blatów kuchennych. Dostępna jest najszersza gama wykończeń i ilości. W ofercie różnych firm można znaleźć blaty w jednym kolorze, jak i w różnych kolorach imitujących np. kamień, drewno czy inne materiały wykończeniowe. W wielu przypadkach niemożliwe jest wykończenie jednym elementem. Często są one ograniczone rozmiarowo, przez co widoczne są łączenia. Nie jest to jedyna wada tego typu. Poważnym problemem jest jego niska wytrzymałość. Jest to problem ze względu na niską odporność na wysokie temperatury oraz zarysowania, odbarwienia, a także ścieranie. Dlatego ważne jest, aby wymieniać taki blat co kilka lat, aby zachować jego estetyczny wygląd. Taki blat można łatwo wymienić, ponieważ nie trzeba demontować całej kuchni.

Blaty z konglomeratu

Jeden z naszych najpopularniejszych blatów. Blaty te są często mieszanką różnych materiałów, takich jak żywice poliestrowe, kwarc, granit i pigmenty. Blaty te są wysoko cenione za ich jakość. Są trwałe, mocne i odporne na zarysowania. Można na nich bez obaw kroić i siekać. Blat z konglomeratu jest nie tylko odporny na czynniki zewnętrzne, ale także wodoodporny. Minusem jest to, że blat ten jest bardzo ciężki, co utrudnia jego montaż na meblach. Jego cena jest również dość wysoka i porównywalna do blatów granitowych.

Blaty drewniane

Te blaty są oszałamiające, bez względu na rodzaj użytego drewna. Pasują też do każdego wnętrza, niezależnie od stylu. Nie są jednak tak odporne jak blaty wykonane z konglomeratu, a tym bardziej jeśli użyjemy litego drewna. Blaty te mogą się wypaczać pod wpływem temperatury. Nie są też odporne na zarysowania. Ważne jest, aby utrzymywać blat w dobrym stanie. Obejmuje to olejowanie, które może być czasochłonne i kosztowne.

Blaty kamienne

Ten rodzaj blatu jest nie tylko atrakcyjny, ale także trwały, mocny i odporny. Dzięki temu nie straszne mu uszkodzenia mechaniczne. Jeśli szukasz blatu kamiennego, wybierz ten wykonany z naturalnie twardego kamienia, takiego jak granit. Miękkie kamienie, takie jak marmur, nie są zalecane, ponieważ są podatne na uszkodzenia mechaniczne, w tym zadrapania i zarysowania. Materiały te są również bardzo chłonne, co powoduje, że brzydkie plamy pozostają na blacie przez lata po pojedynczej plamie. Granitowy blat jest lepszym rozwiązaniem, gdyż zapewni atrakcyjny wygląd kuchni przez wiele lat.

Blaty kompozytowe

Blaty kompozytowe to kolejny popularny wybór. Blaty te są solidne i lekkie. Są one poddawane doskonałej obróbce i możliwe jest wyrzeźbienie rowków w ociekaczu lub odlanie zlewu podczas produkcji. Na powierzchni blatów kompozytowych mogą powstawać rysy, ale można je łatwo usunąć poprzez polerowanie. Blaty kompozytowe są podatne na ciepło, zwłaszcza wysokie temperatury. Blat może pękać lub wypaczać się pod wpływem ciepła.

Spiek kwarcowy

to nasz absolutny numer jeden. Zapewniają szeroką gamę kolorów i wzorów, co pozwala na wiele możliwości projektowych. Ważne jest, aby oprócz walorów estetycznych podkreślić ich jakość. Blaty mogą wytrzymać szeroki zakres uszkodzeń mechanicznych, takich jak chemikalia, zadrapania, a nawet wysokie temperatury. Grubość blatu można dobrać tak, aby uzyskać określony efekt wizualny. Spiek kwarcowy może być wykorzystany do wykończenia ścian nad blatami, tworząc oszałamiający i oryginalny wygląd. Jest łatwy w montażu, ponieważ jest lekki i prosty.