W dużym domu nie ma większego problemu. Możemy wydzielić kuchnię – mniej lub bardziej otwartą na pokój, spiżarkę i jadalnię. Trudniej jeśli te wszystkie funkcjonalności musimy zmieścić na niewielu metrach kwadratowych. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych.

Dzielić czy łączyć?

Kuchnia osobna, czy w formie aneksu? Tu wiele zależy od naszego stylu życia. Jeśli często gotujemy mocno aromatyczne potrawy, ważny jest dla nas porządek, lubimy przygotowywać posiłki w ciszy i odosobnieniu, to lepiej kuchnię oddzielić od reszty mieszkania.

Z drugiej strony architekci wnętrz są zgodni, że łączenie powierzchni sprawia, że wydaje się ona większa. Coraz częściej spotkania towarzyskie powiązane są z wspólnym gotowaniem, a i na co dzień, korzystając z aneksu więcej czasu spędzamy razem.

Drzwi Sagittarius

Dla tych, którzy nie są ani zdecydowanymi przeciwnikami, ani zwolennikami poszczególnych rozwiązań, dobrym wyjściem może być kompromis polegający na wykonaniu półotwartego aneksu kuchennego. Tu z pomocą przychodzą nam drzwi montowane w systemie przesuwnym: naściennym lub chowanym w ścianę. Oba rozwiązania pozwalają pomiędzy kuchnią a salonem stworzyć przestrzeń, która w zależności od sytuacji będzie mogła łączyć lub dzielić poszczególne pomieszczenia.

System naścienny albo chowany w ścianę

System naścienny jest tańszy i prostszy w realizacji. Drzwi rozsuwają się na istniejącą ścianę. Wystarczy więc zamontować specjalną szynę i karnisz, a do tego skrzydło drzwiowe. Każdy model skrzydeł z kolekcji Invado nadaje się do zastosowania w tym systemie, dlatego bez problemu dopasujemy drzwi w systemie przesuwnym do reszty mieszkania.

Drzwi mogą także wsuwać się w ścianę. Wtedy po otwarciu stają się niewidoczne, a ściany obok nich można dowolnie zagospodarować. Wymaga to jednak większego remontu. Trzeba bowiem postawić dwie ścianki, najlepiej z płyty k-g, między którymi ukryty zostanie system do przesuwania skrzydeł.

System naścienny System chowany w ścianę

Spiżarka

Spiżarka to marzenie wielu Pań i Panów domu. Nawet niewielka pozwala pomieścić więcej niż niejedna szafka i ułatwia dotarcie do zapasów. Jeśli więc w pobliżu kuchni mamy jakąś wnękę, albo sprytne rozmieszczenie szafek pozwoli takową wydzielić, korzystajmy. Czasem, podczas remontu wystarczy dostawić lekką ściankę , by ukryć za nią regały na kuchenne zapasy i rzadziej używane sprzęty. Już wydzielenie metra kwadratowego zmieni całkowicie funkcjonalność naszej kuchni. Do zamknięcia spiżarki znakomicie nadają się drzwi łamane. Po otwarciu łamią się w pół, dzięki czemu zajmują mało miejsca, a przy tym doskonale spełniają swoją rolę, zasłaniając to, co chcemy zostawić za zamkniętymi drzwiami.