Od początku pandemii wiele się nauczyliśmy. Między innymi tego, że praca zdalna jest równie wydajna jak praca w biurze. W związku z tym coraz więcej osób pracuje w ten właśnie sposób, czasami tylko pojawiając się w miejscu pracy. I mimo, że bywają okresy odpuszczenia, to wiele osób docenia ten rodzaj pracy i zamierza przy nim pozostać.
A co jest najważniejsze podczas pracy zdalnej? Domowe miejsce pracy? Jeśli już je masz, możesz mu się przyjrzeć pod innym kątem, jeśli nadal nie, to podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.
Od przestrzeni, a konkretnie od znalezienia w swoim M miejsca, gdzie takie domowe biuro będzie mogło się znaleźć. Oczywiście optymalnym rozwiązaniem byłoby posiadanie osobnego gabinetu, często jednak nie mamy w naszych mieszkaniach czy domach możliwości przeznaczenia jednego pomieszczenia na ten właśnie cel. Nie oznacza to jednak, że mamy zrezygnować ze stworzenia dla siebie wygodnego miejsca do pracy. Czasami wystarczy mały kąt, by powstała przyjazna dla nas przestrzeń. Zatem rozejrzyj się spokojnie po własnym M. Może wystarczy przesunąć komodę? A może postawić fotel w innym miejscu? Na domowe biuro wystarczy naprawdę niewiele przestrzeni.
Wcale nie tak dużo. Po pierwsze, by pracować wygodnie potrzebny jest stolik lub biurko dobrane tak, by odpowiadało naszym wymaganiom. Po drugie potrzebujemy również wygodnego krzesła, które będzie wspierało naszą postawę i odciążało kręgosłup podczas wielu godzin pracy przed monitorem. Po trzecie oświetlenie, które odciąży nasz wzrok.
Wielkość miejsca przeznaczonego na domowe biuro determinuje nam wielkość biurka lub stolika, który wybierzemy. Jeśli mamy go dużo, możemy postawić na obszerne, łukowato zakończone biurko, na którym zmieścimy mnóstwo przedmiotów i papierów. Jeśli natomiast mamy wygospodarowany niewielki kącik w sypialni, wstawmy do niej niewielki stolik. Ważne, żeby pomieścił na sobie to, co niezbędne.
Wybierając krzesło lub fotel przyjrzyjmy się mu uważnie. Zwykłe krzesło sprawdzi się jedynie w przypadku, gdy praca przy komputerze nie zajmuje nam zbyt wiele czasu, a my mówimy teraz o pełnym etacie w trybie online. Zatem porzucamy zwykłe krzesła na rzecz rozwiązania, które będzie naprawdę dla nas wygodne. Najlepiej sprawdzą się tutaj fotele z kategorii ergonomicznych.
Co jest ważne, przy wyborze odpowiedniego fotela?
Po pierwsze ważna jest odpowiednia wysokość siedziska, najlepiej z regulacją wysokości tak, aby stopy stabilnie opierały się na podłodze. Jeśli nie ma ono regulacji wybieramy podnóżek, najlepiej regulowany.
Po drugie podłokietniki. Jeśli mamy możliwość wybierzmy fotel, którego podłokietniki można regulować tak, by dostosować je do wysokości blatu biurka. Dzięki temu rozwiązaniu długie godziny pracy przy komputerze nie będą skutkowały napięciem mięśni i bólem przedramienia.
Wybór odpowiedniego fotela docenimy po wielu godzinach spędzonych w jednej pozycji. Warto o to zadbać.
Światło to bardzo ważny element naszego domowego biura. Najlepiej jeśli miejsce, które wybraliśmy ma dostęp do światła dziennego. Jeśli to możliwe, ustawmy biurko tak, by światło zza okna padało na nie z boku, a najlepiej z przodu.
Pomyślmy również o dodatkowym oświetleniu miejsca pracy, które przyda się na przykład w pochmurne dni, lub gdy zapada wieczór i dzienne światło nie jest wystraczające. Najprostszym rozwiązaniem jest lampka stojąca na biurku. Dodatkowo możemy zakupić lampę stojącą, która da nam więcej rozproszonego światła.
Doświetlanie miejsca pracy ma duży wpływ nie tylko na nasze oczy, lecz również na wydajność naszego umysłu, zatem warto o nim pamiętać.
Drzwi przesuwne
Gdy już wybierzemy miejsce, biurko, fotel i oświetlenie pamiętajmy o kilku dodatkowych elementach, zwiększających nasz komfort pracy.
Jeśli pracujemy na komputerze ustawiajmy monitor tak, żeby znajdował się dokładnie na wprost użytkownika, a jego górna krawędź była na poziomie wzroku. Jeżeli natomiast pracujemy na laptopie warto rozważyć zakup stolika z regulacją wysokości. Postawiony na nim laptop znajdzie się na odpowiedniej wysokości.
Dobierzmy również podpórkę pod nadgarstek, dzięki której możemy uniknąć tak popularnego ostatnio zespołu cieśni nadgarstka.
I już. Miłej pracy w domowym zaciszu Wam życzymy :-).